W większości przypadków dla wyjęcia wypraski z formy konieczne jest pochylenie ścian bocznych w kierunku usuwania i matrycy, stempla i ewentualnie segmentów formujących. Dzięki temu pochyleniu, już po niewielkim przesunięciu wypraski względem elementu formującego powstaje luz między nimi i znika niebezpieczeństwo zatarcia, zniekształcenia czy też zniszczenia wypraski.
Na obrazkach poniżej przedstawione zostały dwa sposoby na realizację formy. Po lewej wykonana poprawnie, z doskonale widocznymi pochyleniami, oraz po prawej stronie bez pochyleń, co często w praktyce uniemożliwia usunięcie z niej wypraski.

Zdjęcie po lewej - wypraska z formy z pochyleniami jest szybko i bezproblemowo usuwana z formy.
Zdjęcie po prawej - wypraska bez pochyleń klinuje się w formie uniemożliwiając prawidłowe usunięcie z formy, niszcząc powierzchnię wypraski, poza tym istnieje duża szansa, że ulegnie deformacji.
Ważne:
Wielkość pochyleń jest uzależniona od gładkości powierzchni wypraski. Przy powierzchniach lekko matowych (Ra = 0,8 μm) najmniejszy kąt pochylenia ścianki bocznej wynosi 2°. Dla powierzchni średnio szorstkiej (Ra = 1,25 . μm) pochylenie wynosi 3°30'. Przy mocno matowych powierzchniach (Ra = 2,5 μm) pochylenie nie może być mniejsze niż 5°.
Zalecamy stosowanie możliwie dużych pochyleń w celu uniknięcia potencjalnych problemów z usuwaniem wyprasek oraz jakością powierzchni.