Formy gorąco i zimno kanałowe - plusy i minusy technologii

 • By Admin
 • Posted 14.01.2018

Formy gorąco i zimno kanałowe - plusy i minusy technologii

Początkiem życia każdego plastikowego elementu jest forma wtryskowa. Formy są podzielone na dwa typy - gorąco-, oraz zimno- kanałowe. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Twój dostawca form wtryskowych powinien udzielić Ci szczegółowych informacji na temat kosztów i zalet każdego z tych systemów. Dobrze jest jednak znać podstawowe różnice. Lepsza wiedza pozwoli Ci przeprowadzić sensowną dyskusję i w konsekwencji podjąć najlepszą decyzję dla Twojego projektu.

Zimny kanał

Formy zimno-kanałowe składają się przeważnie z 2 lub 3 płyt, które są osadzone skrzynce formierskiej. Plastik jest wtryskiwany do formy przez dyszę, wypełnia kanał a następnie trafia do gniazda, które wypełnia. Ci z was, którzy w młodości mieli do czynienia z modelarstwem, z pewnością pamietają wygląd modeli, które były połączone przewężkami. Jest to charakterystyczne dla modelarstwa, w innych branżach przewężki są obcinane mechaniczne lub też laserowo. Taka forma może posiadać "zabierak wlewka", który ułatwia jego usuwania, lub też specjalny mechanizm zrywający przewężkę, aby nie trzeba było robić tego ręcznie/maszynowo. Jak łatwo się domyślić, ta czynność wpływa na czas wykonania części. Przewężki mogą być ścinane nierówno, co może wpłynąć na powytarzalność.

Gorący kanał

Formy gorąco-kanałowe składają się z 2 płyt. W przeciwieństwie do form z zimnym kanałem, tutaj kanał posiada swoje grzałki oraz termopary. Tworzywo wypełnia formę bezpośrednio. Istnieje wiele różnych systemów gorąco-kanałowych, natomiast, generalnie dzielimy je na te grzane zewnętrznie i wewnętrznie.

System grzane zewnętrznie nadają się do przetwórstwa polimerów wrażliwych na różnice temperatur. Wewnętrznie grzane systemy oferują lepszy przepływ tworzywa. Gorący kanał są w stane całkowicie wyeliminować odpady w postaci przewężek oraz wlewków, więc recykling jest zbędny a straty mniejsze.

Plusy i minusy systemów

Systemy zimno-kanałowe

Plusy:

 1. Zdecydowanie tańszy do wykonania i utrzymania

 2. Zmiana tworzywa jest dużo prostsza

 3. Zmiana koloru jest szybsza

 4. Krótkie cykle, gdy wykorzystujemy robota usuwającego przewężki

 5. Redukcja kosztów poprzez niższe zużycie energii (brak dodatkowych grzałek)

Minusy:

 1. Dłuższe cykle w porównaniu do systemów gorąco-kanałowych

 2. Konieczność posiadania maszyny ze sterownikami gorących kanałów bądź zakupienia zewnętrznych systemów sterowania

 3. Recykling przewężek oraz wlewków nie zawsze jest opłacalny i wymaga psiadania dodatkowego osprzętu jak młynów itd.

System gorąco-kanałowy

Plusy

 1. Potencjalnie krótsze cykle produkcyjne

 2. Eliminuje odpady

 3. Nie trzeba korzystać z robota do usuwania wlewków

 4. Można wykonywać duże elementy

Minusy:

 1. Koszty (droższe wykonanie formy, trudniejszy proces, większy pobór energii itd.)

 2. Zmiana koloru jest dużo bardziej problematyczna

 3. Większe koszty utrzymania i możliwość wystąpienia dłuższych przestojów

 4. Ustawienie procesu może być trudniejsze, lub czasem w ogóle nie pozwoli na wtryśnięcie niektórych tworzyw (szczególnie tych czułych na temperatury)

Profesjonalna firma powinna być w stanie zdefiniować plusy i minusy zastosowania każdego z systemów w zależności od geometrii, tworzyw i innych czynników związanych z Twoim modelem.