Frezowanie CNC - podstawowe informacje

Obróbka CNC (Compiterized Numerical Control) to zautomatyzowany proces wytwarzania elementów plastikowych lub metalowych przez maszynę, która wykorzystuje w tym celu pliki komputerowe.

W jakim celu powstało CNC?

Wyobraź sobie, że musisz nawiercić 10 otworów w 100 elementach. Dla niektórych z was, byś może nie brzmi to wyjątkowo strasznie. Co jednak, gdy każdy z 10 otworów będzie przesunięty o inną wartość? A jeżeli każdy z nich musiałby zostać nawiercony pod innym kątem? Oczywiście dla wsprawionego narzędziowca i to jest do zrobienia. Pytanie- jakim kosztem? Czy to napewno byłoby opłacalne? Ten znany od lat problem rozwiązuje obróbka CNC.

Frezowanie CNC - zasada działania

Narzędzie (często frez, który w dużym uproszczeniu przypomina wiertło) jest wykorzystywane do usuwania porcji tworzywa z plastikowego lub metalowego bloku tak długo, aż pozyskany zostanie porządany kształt 3D lub forma, która stanowi negatyw odlewanego w późniejszym procesie elementu. Jest to tzw. obróbka ubytkowa. Tak powstaje m.in. forma wtryskowa.
Ruchy narzędzia są precyzyjnie kontrolowane przez maszynę. Im więcej osi ruchu posiada, tym bardziej skomplikowane kształcy jest w stanie wykonać. Najpopularniejsze frezarki 3 osiowe mogą wycinać jednocześnie wzdłuż osi X (szerokość), osi Y (długość) oraz osi Z (wysokość).


Do czasu wprowadzenia sterowania numerycznego CNC, każda z osi była sterowana ręcznie przez człowieka, operatora frezarki. Wymagało to wyjątkowych umiejętności. Nie każdy mógl zostać dobrym frezerem. W dzisiejszych czasach komputerowy model 3D jest krok po kroku przepisywany na instrukcję maszynową, która będzie czytelna dla frezarki. To wysoce zautomatyzowany proces, dzięki któremu maszyna będzie w stanie precyzyjnie wyciąć zadany ksztalt.

Poza frezarkami, wyróżniamy również inne popularne maszyny do obróbki skrawaniem. Są to m.in.:

  • Tokarki
  • Lasery tnące
  • Przecinarki plazmowe
  • Obrabiarki elektroerozyjne EDM
  • Plotery
  • Szlifierki do płaszczyzn oraz wałków
Ostatnie realizacje